[email protected] 071/566-328
Што е мозочна магла?

Што е мозочна магла?

Група на когнитивни симптоми со многу можни причини. Мозочната магла всушност не е медицинска состојба, туку поим што се користи за да се опише чувството на ментална тромавост и нејасност . Тоа може да биде симптом на други здравствени состојби.

„Мозочната магла се чувствува како недостаток на ментална јасност; тоа може да влијае на вашата способност да се фокусирате и да ви го отежне сеќавањето на работите.“, вели Сабрина Романоф, психолог, професор и клинички психолог во Њујорк.

 

Причини за магла во мозокот

Голем број фактори и здравствени состојби можат да предизвикаат мозочна магла, вклучувајќи:

- Недостаток на спиење          

- Зголемено ниво на стрес

- Депресија

- Деменција

- Перименопауза

- Лекови

- Хормонални состојби, како што се нарушувања на тироидната жлезда

- Хронични здравствени состојби, како што е мултиплекс склероза

- Недостатоци на хранливи материи, како што е недостаток на витамин Б12

- Вирусни инфекции, како што се СОВИД-19, САРС и Х1Н11

 

 

Мозочна магла и КОВИД

„СОВИД-19 може да предизвика воспаление во мозокот, што може да влијае на способноста на невроните во мозокот да комуницираат едни со други, што резултира со мозочна магла. Исто така, стресот, анксиозноста, изолацијата и заканата од пандемијата на коронавирус може индиректно да предизвикаат мозочна магла, бидејќи може да биде исцрпувачки за вашиот мозок.“, вели Романоф.

Не е невообичаено мозочната магла да биде предизвикана од комбинација на два или три од овие фактори, бидејќи тие често одат рака под рака.

На пример, депресијата може да доведе до недостаток на сон или обратно. Слично на тоа, стресот може да влијае на вашиот сон и да предизвика депресија. Перименопаузата може да биде придружена со недостаток на сон и депресија.

 

Kолку долго трае мозочната магла?

Ако маглата во вашиот мозок е предизвикана од недостаток на сон или недостаток на хранливи материи, таа најверојатно ќе исчезне кога ќе добиете соодветен сон или кога ќе ги исполните вашите потреби за витамини и минерали.

Сепак, временската рамка е помалку јасна за мозочната магла поврзана со други состојби. Во случај на магла на мозокот со КОВИД, на пример, истражувачите сè уште не знаат колку долго обично трае. Некои луѓе доживуваат олеснување по неколку недели или месеци, додека, за други, тоа е подолго.

 

Симптоми на мозочна магла:

Симптомите на мозочна магла може да вклучуваат потешкотии со когнитивните функции како што се:

- Фокусирање на мисла или идеја

- Сеќавање на работите

- Мултитаскинг

- Следење разговори

- Обраќање внимание на вашата околина

- Главоболки и ментална исцрпеност.

 

 

Совети и трикови за намалување на маглата во мозокот

Ова се неколку чекори што можете да ги преземете за да ја намалите мозочната магла:

 

Спијте доволно: Сонот е важен за вашиот мозок и тело за да ги исчистат нездравите токсини кои можат да придонесат за замаглување на мозокот. Обидете се да следите фиксен распоред за спиење и наведете си дека треба да спиете седум до девет часа секоја вечер. Избегнувајте користење на електронски уреди како што се вашиот мобилен, лаптоп или телевизор пред да заспиете.

Пробајте нови работи: Одржувајте го вашиот ум вклучен преку ментално стимулирачки активности и потрудете се да пробате нови работи. На пример, одете по различен пат до работа, обидете се со поинаков пристап кон задачата што редовно ја работите или слушајте различна музика. Ова може да помогне да се зголеми производството на мозочната хемикалија наречена норепинефрин, која го стимулира мозокот.

Избегнувајте мултитаскинг: Мултитаскингот може да ви ја троши енергијата и да ја намали продуктивноста, особено ако се обидувате да направите две активности за кои е потребна свесна мисла. Наместо тоа, обидете се да се фокусирате на една работа во одредено време.

Работете на вашата меморија: Ако сте склони да заборавате работи, обидете се да користите различни трикови за да ја подобрите вашата меморија. На пример, римите, мнемониците или визуелните или вербалните знаци можат да ви помогнат да запомните важни работи. Можете исто така да се обидете со повторување; на пример, ако некој ви го каже своето име, повторувањето ќе ви помогне да го запомните.

Направете ментални паузи: Направете цел да направите неколку ментални паузи во текот на денот, каде што не размислувате за ништо и сте присутни во моментот. Можете да ги затворите очите, да направите кратка прошетка или да гледате низ прозорецот.

Фокусирајте го вашето внимание: Ако ви го одвлекуваат вниманието одредени работи или го изгубите фокусот, обидете се да забавите и да го фокусирате целото внимание на една задача. Потоа, работете на завршување на таа задача, без разлика колку е мала.

Останете социјално активни: Учеството во социјални активности може да го подобри вашето расположение, меморија и сознание.

Вклучете се во длабока мисла: Вежбајте го вашиот ум со тоа што ќе поминете малку време во длабока мисла секој ден. На пример, ако сте прочитале статија, поминете 10 минути размислувајќи за содржината на статијата.

Обидете се со медитација: Медитацијата може да помогне да се намали стресот и да се релаксираат мозокот и телото.

Вежбајте редовно: Останувањето физички активни може да го подобри вашето ментално здравје.

Следете здрава исхрана: Здравата исхрана, како што е медитеранската исхрана, може да помогне во меморијата, когницијата и здравјето на мозокот.

Избегнувајте алкохол и дрога: Овие супстанции може да ги нарушат вашите сетила и негативно да влијаат на вашиот мозок.

Медицински третман: Ако се сомневате дека маглата во вашиот мозок може да е поврзана со депресија, нарушување на тироидната жлезда, недостаток на хранливи материи или која било друга медицинска состојба, задолжително консултирајте се со лекар.

 

 

Мозочната магла е непријатното чувство како да сте ”исклучени”. Тоа може да ви отежне да се фокусирате на задачите што ги имате, да запомните нешта или да внимавате на она што се случува околу вас. Исто така, може да направи да се чувствувате некако „надвор од себе“.

 

Многу луѓе може да доживеат повремени напади на мозочна магла ако не спиеле добро, или ако имаат алергии и земале антихистаминици. Сепак, некои здравствени состојби може да предизвикаат постојана мозочна магла.

 

Разговарајте за вашите симптоми со стручно лице (психолог, лекар), тие можеби ќе можат да утврдат што ја предизвикува мозочната магла и соодветно да предложат план за лекување.